1. Takarítás: búcsú a maradéktól
Kezdjük a rendrakással! Szedjük össze az elhalt növényi részeket, amik a talaj felszínén maradtak. Ezekből lehet egy kis komposztot készíteni.
2. Lazítás: lélegezzen a talaj!
A talajlazítás a talaj oxigénnel való feltöltését jelenti. Egy jó ásóval vagy villa segítségével finoman lazítsuk meg a felső rétegeket. Ezzel biztosítjuk, hogy a téli csapadék szépen beszivárogjon, és tavasszal még könnyebben induljon be az élet a kertben!
3. Tápanyagpótlás: kis „fitnesz” a talajnak
Ez az ideális időpont arra, hogy némi természetes tápanyagot juttassunk a talajba. Komposzt, jól lebomlott trágya vagy akár növényi mulcs is használható. A tél alatt szépen le fog bomlani, és tavasszal a növényeink hálásak lesznek a friss energiaforrásért.
4. Talajtakarás: védőréteg a hideg ellen
A talajtakarás – azaz a mulcsozás – nemcsak a gyomokat tartja távol, de védi is a talaj felső rétegét a fagyoktól. Használhatsz faleveleket, szalmát, vagy akár fenyőkérget. Ez a réteg mintha egy meleg takarót húzna a talajra, segít megőrizni a nedvességet és a hőt.
5. Ne feledkezzünk meg a komposztról sem!
Az őszi kerti maradványokat, mint a lehullott levelek vagy az elhalt növények, bátran adjuk a komposzthoz. A komposztálás folytatódhat egész télen, és tavaszra friss, tápanyagban gazdag anyagot kapunk.
Ahogy a kertünk téli álomra készül, mi is tegyünk meg mindent, hogy tavasszal boldogan, egészségesen ébredjen fel. Egy kis törődéssel nemcsak a talajunk lesz hálás, hanem mi is elégedetten gyönyörködhetünk majd a kertben. Talajunk a kert alapja, vigyázzunk rá!